Türkiye Kupası 3. Eleme Çeşidi kura çekimi yapıldı
Türkiye Kupası 3. Eleme Çeşidi kura çekimi, bugün Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Riva Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde yapıldı.
DHA’nın haberine nazaran, Orhan Latife Konferans Salonu’nda gerçekleşen merasime; TFF İcra Konseyi Üyesi ve Muhteşem Lig’den Sorumlu İdare Şurası Üyesi Müslüm Özmen, İcra Konseyi ve Amatör İşlerden Sorumlu İdare Şurası Üyesi Ali Düşmez, 2. ve 3. Liglerden Sorumlu İdare Heyeti Üyesi Volkan Can ve Genel Sekreter Taner Senseven ile kulüp liderleri ve temsilcileri katıldı.
Ali Düşmez ile Volkan Can tarafından yapılan kura çekimine, TFF Lig İdaresi Yöneticisi Özcan Şepik ve Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın da eşlik etti.
ALİ DÜŞMEZ: TÜRKİYE KUPASI SÜRPRİZLERE AÇIK BİR TURNUVA
Kura çekimi öncesi açıklamalarda bulunan TFF İcra Heyeti ve Amatör İşlerden Sorumlu İdare Konseyi Üyesi Ali Düşmez, “62 yıllık bir gelenek olan Türkiye Kupası, dünden bugüne büyük keyif veren, futbolun tabiatına uygun bir seyir gösterdi. Tek maçlık karşılaşmalarda her vakit büyük bir sav vardır ve kazananlar her vakit favoriler olmaz. Ben geçmişte spor yaptığım yıllarda, spor yapmadan evvel de radyoda dinlerken daima bunlara şahit olmuşumdur” dedi.
“Türkiye Kupası artık de sürprize açık bir turnuva” diyen Düşmez, “1962’den bu yana 5’i tıpkı vakitte Türkiye Ligi’ni de kazanan, toplam 16 Türkiye Kupası şampiyonu çıktı. 2012-2013 döneminden itibaren Türkiye Kupası, BAL Liginin de devreye girmesiyle ‘Türkiye Kupası, Türkiye’yi kucaklıyor’ sloganıyla tüm Türkiye’yi kucaklayan bir yapıya dönüştü” sözlerini kullandı.
‘TÜRK FUTBOLUNDA ÇOK HOŞ BAŞARILARA İMZA ATILIYOR’
Türkiye Kupası şampiyonunun tıpkı vakitte UEFA Avrupa Ligi’ne katılacağını hatırlatan Düşmez, “Bu, Türk futbolu ismine dikkat çekmesi gereken bir paha. Son vakitlerde Türk futbolunda çok hoş başarılara imza atılıyor. İki gün evvel Avrupa Şampiyonası finallerine katılmayı garantiledik. Kulüp ekiplerimizin başarısı ortada. UEFA sıralamasında tırmanışımız tesadüf değil. Başta TFF Liderimiz Mehmet Büyükekşi olmak üzere, İdare Heyeti arkadaşlarımız Türk futbolunun başarısı için büyük mesai veriyor. Türkiye Kupası şampiyonu birebir vakitte UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak. Bu da çok değerli. Alışılmış ki olmazsa olmazımız Fair Play… Amatör ligden Muhteşem Lig’e kadar 68 ekip için Fair Play içinde, çok argümanlı maçların oynandığı, hoş oyunu daha da güzelleştiren sürprizlerin yaşandığı bir turnuva temenni ediyorum” biçiminde konuştu.
YALÇIN: BU TİPE 68 KADRO KATILACAK
Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın ise şu yorumlarda bulundu:
“Türkiye Kupası 3. Eleme Çeşidi karşılaşmalarına; 2. Eleme Tipi’ni geçen 25 ekip ile bu tıpta kupaya dahil olacak Üstün Lig’den 10 ekip, 1. Lig’den 11 ekip, TFF 2. Lig’den 10 ekip ve TFF 3. Lig’den 12 kadro olmak üzere toplam 68 ekip katılacak. Bu 68 grubun 34’ü seri başı olurken, karşılaşmalar tek maç eleme adabına nazaran, 31 Ekim, 1 ve 2 Kasım tarihlerinde statüye nazaran seri başı olan kadronun alanında oynanacak.”
Türkiye Kupası’nda 3’üncü eleme çeşidi eşleşmeleri şu formda oluştu:
MKE Ankaragücü-Malatya Arguvanspor
Teksüt Bandırmaspor-Armoni Alanya Kestelspor
Boluspor-Karaman FK
Adanaspor-Hacettepe 1945 SK
GMG Kastamonuspor-Ayvalıkgücü Belediyespor
Gaziantep FK-Efeler 09 Spor
Ümraniyespor-Orduspor 1967
Isparta 32 Spor-Yeni Mersin İdmanyurdu
Kırşehir Futbol SK-23 Elazığ FK
Somaspor-Talasgücü Belediyespor
Kuzey Marmara A.Ş. Arnavutköy Belediyespor-Gölcükspor
İstanbulspor-Kepezspor
Kasımpaşa-Motolux 68 Aksaray Belediyespor
Düzce Cam Düzcespor-Kuşadasıspor
Ankara Keçiörengücü-Burhaniye Belediyespor
Menemen FK-Nevşehir Belediyespor
Etimesgut Belediyespor-Bigaspor
Tuzlaspor-Güneş Holding Çankaya SK
Bitexen Giresunspor-Beyoğlu Yeni Çarşı
Hes İlaç Afyonspor-Muş 1984 Muşspor
Bitexen Antalyaspor-52 Orduspor FK
Manisa FK-Pazarspor
İnegölspor-Belediye Derincespor
EMS Yapı Sivasspor-Artvin Hopaspor
Karacabey Belediyespor-Bornova 1877 Sportif Yatırımlar
Fethiyespor-Tokat Belediye Plevnespor
Atakaş Hatayspor-Sarıyer
Altay-Aliağa Futbol
Gençlerbirliği-Mehmet Akif Ersoy Üniversitesispor
Erzurumspor FK-Diyarbekirspor
Tuna Tarım Kırklarelispor-Karaköprü Belediyespor
Corendon Alanyaspor-Belediye Kütahyaspor
TÜMOSAN Konyaspor-Merkür Jet Erbaaspor
Mondihome Kayserispor-Alagöz Holding Iğdır FK
(HABER MERKEZİ)